Benim Penceremden Mind Mapping

 

“Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Hayal gücü ise her yere.” – Albert Einstein

Einstein’in bu sözü beni oldukça etkilemiştir. Hayal gücümü kullanabileceğim yeni bir teknikle tanışmış olmaktayım ve çok heyecanlıyım.

Ben Bursa’ da Özel Tan Okullarında sınıf öğretmeniyim ve meslekteki 14. yılımı çalışıyorum. Aynı zamanda da bir anneyim. Kitap okumayı ve özellikle de kişisel gelişim kitapları okumayı seviyorum.

Mind Mapping ile tanışmam Tony Buzan’ ın “Değişimi Kucakla” kitabıyla oldu. Kitap içindeki zihin haritaları görsellik boyutunda beni etkiledi. Ancak haritaları anlamlandıramadım. Türkiye’de mind map eğitimini internetten araştırmaya başladım. Hangi taşı kaldırsam altından tek bir kurum çıktı, AyThink Gelişim. AyThink Gelişim’in sitesini inceledim, Instagram ve Facebooktan çalışmalarını takip ettim, videoları izledim. Görmüş olduğum manzara inanılmazdı. Böylece Mind Mapping öğrenmeye karar verdim.

Eğitimin kalitesini ve Aykut Bey’in bilgi birikimini yazmama gerek bile yok. Her yönü ile kaliteli ve dolu dolu bir eğitim süreci geçirdim. Aykut Bey’e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Öğrendiklerimi önce kendi planlamalarımda ve öğrenmek istediğim konularda uyguladım. Gördüm ki tıkır tıkır saat gibi işleyen bir yöntem var elimde. Bir eğitimci olarak önce 7 yaşında olan çocuklarıma yeni kelimeleri, kurallı cümle kurmayı, adresimizi, toplamı on olan sayıları, İngilizce aile bireylerini öğrettim. Sonuç mükemmel. Hem çok eğlendiler ( çünkü onlar rengarenk boya kalemleriyle resim yapıyorlardı) , hem de başarıyı tattılar. Kısa sürede öğrenmiş olmak onların öz güvenlerini yükseltti.

Başka bir deneyimi ise çok kısa bir süre önce TEOG sınavına giren yiğenimle yaşadım. Sınava on gün kalmıştı ve biz iki günde hiç anlamıyorum dediği üç konuyu haritalandırdık. Sonuç yine muhteşem. Hiç anlamıyorum dediği üç konudan çıkan 5 soruyu da doğru yaptı. Mutluluğu tarif edilemez. Şimdi artık ikinci sınava haritalarla hazırlanıyor.
Sınıfta ise yine güzel bir etki yarattı. Henüz mind map öğreneli 1 ay oldu. Şu an 3.sınıf müfredatını haritalandırıyorum. Bazı konuları sınıfta uyguladım. Hem eğlendik hem de öğrendik. Mind Map çocukların hatta bizim en sevdiğimiz şeyi yapıyor. Renkleri önümüze koyuyor ve hayal gücümüzü sınırlandırmıyor. Hayal ettiklerimiz bize ait olduğu için unutmuyoruz.

Bir sınıf öğretmeni olarak mind map ile çocuğun bütün derslerde başarılı olacağını ve öğrenmesi gerekenleri kolayca öğrenebileceğini düşünüyorum. Örneğin matematik problemlerini daha hızlı çözecek ya da fen bilgisinden madde konusunu daha iyi kavrayacak. Türkçe de bir metni haritalandırabildiği gibi kompozisyon da yazabilecek ve akıcı konuşabilecek. Ayrıca öğrenirken sorgulayacak. En önemlisi de kendine olan güven duygusu gelişecek.

Öğrencilerimizin iyi bir dinleyici, iyi bir konuşmacı, iyi bir yazar, iyi bir düşünür olmalarını ve akademik başarılarının da yüksek olmasını istiyorsak o zaman MİND MAP öğrenmeli ve kullanmalıyız.
Mind Map ile hayal gücünüzü serbest bırakın, kalıcı öğrenmeyi sağlayın.

Hülya Biyan – Sınıf Öğretmeni

 

Yorum Yok

İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

Post a Comment


 

Haberler »

AyThink Gelişim ile Işık Üniversitesi’nde

AyThink Gelişim ile Işık Üniversitesi’nde

AyThink Gelişim ile Işık Üniversitesi’nde ” Beyin & Öğrenme & Zihin Haritaları & Başarı Zekası ”  Etkinliğimizde Bu hafta; İstanbul...

 
SINIFTA HAYALGÜCÜ

SINIFTA HAYALGÜCÜ

Bilimsel Veriler Işığı altında Uygulayıcı Olmak; Nasıl Uyguluyoruz? Ne sonuçlar alıyoruz? Öğrenciler ve Kurumsal Firmalar Nasıl Fayda Sağlıyor? Zihin...

 
 

Duyurular »

Zihingilizce İngilizceyi Zihne Aktarım Semineri

Zihingilizce İngilizceyi Zihne Aktarım Semineri

Zihingilizce ve AyThink Gelişim işbirliğiyle İngilizceyi Zihne Aktarım Semineri. Zihingilizce Mindmapper ekibi olarak İngilizceyi, Apple CEO’su Tim Cook’un...

 
 

Makaleler »

Değişmeye Mecburuz

Değişmeye Mecburuz

Düşüncelerinizi ve Çalışma Alanınızı Organize Edin: Beyin Fırtınası Görünümü ile Dijital Notlar Yazın Günümüzde asıl sorun olan bilgi aşırı...

 
 

Blog »

Mind Mapping ile İş Hayatınızı Organize Etmek İçin 10 Basit İpucu

Mind Mapping ile İş Hayatınızı Organize Etmek İçin 10 Basit İpucu

Gününüzden en iyi şekilde yararlanmak için yaşamınızın bu üç bölümüne odaklanmanız gerekir: Zaman İnsanlar birden fazla görev ile uğraşmakta...