Öğrenci Beyni Ne İster?

 

Öğrenme becerileri konusunda eğitim alan öğrenci birçok metot öğrenir ve bu metotların kazanımları sonucunda öğrenmesi hızlanır. Öğrenmesini hızlandırmak ve öğrendiği bilgileri uzun süre aklında tutmak isteyen öğrenci beyninin fiziksel işlevlerini iyi bilmesi gerekmektedir.

 • Okulda size beyninizi ve onun fonksiyonlarını   anlamanızın  öğrenmenize, düşünmenize ve hatırlamanıza yardımcı olacağı hakkında her hangi bir şey öğretildi mi?

 • Hafızanızın nasıl çalıştığı hakkında her hangi bir şey öğretildi mi?

 • Hafıza teknikleri konusunda bir şey öğretildi mi?

 • Öğrenirken gözlerinizin nasıl çalıştığı ve bu bilgiye kendi yararınıza nasıl kullanacağınız öğretildi mi?

 • Çalışma teknikleri ve bunların farklı disiplinlere nasıl uygulanacakları hakkında her hangi bir şey öğretildi mi?

 • Konsantrasyonun içeriği ve gerekli olduğu zamanlarda   nasıl sağlanacağı konusunda her hangi bir şey öğretildi mi?

 • Motivasyon ve onun yeteneklerinizi nasıl etkilediği kendi yararınıza nasıl kullanılabileceği hakkında her hangi bir şey öğretildi mi?

 • Anahtar sözcükler, anahtar kavramlar ve bunların not alma ve hayal gücüyle ne gibi bağlantıları olduğu hakkında her hangi bir şey öğretildi mi?

 • Düşünme becerileri hakkında her hangi bir şey anlatıldı mı?

 • Yaratıcılık hakkında her hangi bir şey anlatıldı mı?

Bu sorulara cevap verdiğinizde neler hissettiniz? Eğitim sistemimizde okul hayatımız boyunca tek bir metot öğrenmişizdir. Bu metodun adı EZBERDİR. Peki ezber olmadan nasıl öğrenebilirim?

Evet ezber olmadan da öğrenebilirim. Beyin hakkında yapılan çalışmalar ilerledikçe ezberin geri planda kaldığı gözlenmektedir. Yapılan çalışmalar ve araştırmalar birçok metodun olduğunu ortaya koymuştur. Bu metotların öğrencileri okul hayatlarında daha başarılı yaptığı bilimsel araştırmalarla ortaya konmuştur. Öğrenme becerileri denilen bu metotlar, öğrencilerin eğlenceli ve zevkli bir şekilde anlayarak ders çalışmasını sağlamaktadır. Öğrenme sırasında kullanılan bu metotlar öğrencinin hızlı öğrenmesini sağlamaktadır. Hızlı öğrenmeyi öğrenen bir öğrenci ders çalışırken sıkılmaz. Çünkü öğrenme hızlı olduğunda öğrencinin konu dışına çıkmasını engeller. Ders çalışırken konu dışına çıkmayan öğrencinin konsantrasyonu artar.

Öğrenme becerileri konusunda eğitim alan öğrenci birçok metot öğrenir ve bu metotların kazanımları sonucunda öğrenmesi hızlanır. Öğrenmesini hızlandırmak ve öğrendiği bilgileri uzun süre aklında tutmak isteyen öğrenci beyninin fiziksel işlevlerini iyi bilmesi gerekmektedir. Fiziksel işlevler; nasıl kaslarımızın gelişimi için spor yapıyoruz, beynimizin gelişmesi için de metotları iyi öğrenmeliyiz. Bilgiler öğrenme becerileri metotları aracılığıyla uzun süreli hafızaya depolanır. Uzun süreli hafıza bilgiyi ölümsüzleştirir. Öğrenci öğrendiği bu metodu uygulamaya başlayınca bilgileri daha iyi anlamlandırmaktadır. Anlamlandırılan bilgi unutulmamaktadır. Bu da öğrencide farkındalık yaratmaktadır.

Öğrenci kendinde farkındalık yaratmak için öğrenmede şekil ve renklerden faydalanmalıdır. Öğrenmek istediği bilgileri  doğru bir metot eşliğinde resimlendirmelidir. Hayal gücü ve düşünme becerilerini harekete geçiren her öğrenci bilgiyi resimlendirebilir. Böylece öğrenme bilgiyi şekillendiren öğrenci için doğal bir süreç olur. Öğrenmenin nasıl olduğu öğrenilmiş olur.

Etiketler: , , , ,

 

1 Yorum

 1. Aykut AÇKALMAZ dedi ki:

  Blog Yazım: Öğrenci Beyni Ne İster? http://t.co/iFkRXtP

Post a Comment


 

Haberler »

Mind Mapping Okulu Başlıyor…

Mind Mapping Okulu Başlıyor…

İstanbul Go Okulu Mecidiyeköy ve Kızıltoprak merkezlerinde öğrencilere ve iş dünyası çalışanlarına Zihin Haritaları eğitimini Aythink ile birlikte...

 
İş dünyasına hazırlayan okul modeli

İş dünyasına hazırlayan okul modeli

Çağla Koleji Ortaokul – Lise Bölümü Velileri ile Tanışma ve Eğitim Modeli Toplantısı     Bunu paylaş:TwitterFacebookLinkedInGoogle

 
 

Duyurular »

Zihingilizce İngilizceyi Zihne Aktarım Semineri

Zihingilizce İngilizceyi Zihne Aktarım Semineri

Zihingilizce ve AyThink Gelişim işbirliğiyle İngilizceyi Zihne Aktarım Semineri. Zihingilizce Mindmapper ekibi olarak İngilizceyi, Apple CEO’su Tim Cook’un...

 
 

Makaleler »

Değişmeye Mecburuz

Değişmeye Mecburuz

Düşüncelerinizi ve Çalışma Alanınızı Organize Edin: Beyin Fırtınası Görünümü ile Dijital Notlar Yazın Günümüzde asıl sorun olan bilgi aşırı...

 
 

Blog »

Mind Mapping ile İş Hayatınızı Organize Etmek İçin 10 Basit İpucu

Mind Mapping ile İş Hayatınızı Organize Etmek İçin 10 Basit İpucu

Gününüzden en iyi şekilde yararlanmak için yaşamınızın bu üç bölümüne odaklanmanız gerekir: Zaman İnsanlar birden fazla görev ile uğraşmakta...