Şirketlerde Beyin Fırtınası – Mind Mapping Farkıyla

 

Mind Map beyniniz için tetikleyici bir araçtır. Onun tüm potansiyelini kullanabilmeniz için tek yapmanız gereken, onu tasarlandığı gibi kullanmaktır. Yani beyin fırtınası yaparken, klasik sistem kullanmak beynin hoşlandığı bir yöntem değildir. Bu klasik yöntemler yaratıcılığı baltalar. Bu eski moda yöntemleri kullanmak, bir makasla beyni ve milyonlarca bağlantıyı kesmek gibidir.

Mind Mapping yöntemini kullanmak zihinsel engelleri ve fikir yetersizliğini ortadan kaldırır. Bu yöntemi kullanarak, Niagara Şelalesinin altında, elinde bir kahve fincanıyla durup, “acaba fincan dolacak mı?” diye kaygılanmak yerine sınırsız bir fikir akışı elde edeceksiniz.

Mind Mapping, dizginleri sizin elinize vermenin yanında grup olarak bir düşünme stratejisi oluşturmanızı da sağlar.

İki basamaklı basit Mind Map beyin fırtınası formülü şudur:

  • Beyin fırtınanızın ana konusunu temsil edecek resmi Mind Map’inizin merkezine yerleştirin.
  • Beyninizin bağlantılar kurmasına, hayal etmesine izin verin.

20140201_155806

Nasıl Beyin Fırtınası Yapılmaz

Bu senaryoda hiç bulundunuz mu? Yeni bir yönergeyi, yeni bir iş fırsatını veya yeni bir ürünü tartışmak üzere bir araya gelmiş bir grubun parçasısınız. Bir oda dolusu insan sizden tahtaya yazmak üzere bir sürü fikir üretmenizi bekliyor. Ancak insanlar fikirlerini söylemeye başlar başlamaz aslında beyin fırtınası sonlanıyor çünkü ne zaman bir kişi yeni bir fikir söylese, diğerleri o son fikir üzerinden yeni fikirler üretmeye çalışıyorlar. Bu bir insanın, böyle bir durumdaki standart davranış şeklidir. Sizin aslında birçok parlak fikriniz olabilir ama insanların düşünceleri sizinkileri de etkilemeye başlar. Artık beyin fırtınası yapmıyorsunuzdur, bir kişinin söylediğine diğerlerinin reaksiyon göstermesidir bu yapılan. Bu genelde üslerin fikirlerinin daha baskın gelmesiyle sonuçlanan bir toplantıya dönüşür ve birkaç yenilikçi fikir ile son bulur.

20140131_152930

Mind Map ile Beyin Fırtınası

Beyin Fırtınasında yeni ve yaratıcı fikirler oluşturmak için mutlaka bir grup ortamında yapılması gerekir diye bir kural yoktur. Hatta bazen grup ortamı yaratıcılığı olumsuz etkileyebilir de. Bunun yerine, insanları grup olarak toplamadan önce kendi mind  maplerini yapmalarını söyleyerek daha fazla fikirle toplantıya gelmelerini sağlayabilirsiniz. Konuyu kısa ve açık bir şekilde anlatın, hedefleri belirleyin, gerekli tüm detayları verdikten sonra, katılımcılardan konu üzerine bireysel olarak düşünerek, fikir üretmelerini isteyin. Herkesten birer saatlik bir mind map çalışması yapmasını isteyin ki herkes ana dalları oluştursun.

Herkes bireysel olarak çalıştıktan sonra, bir araya gelin ve bu sefer de 3-5 kişilik küçük gruplar halinde çalışmalarını isteyin. Fikir paylaşımı ve yeni fikirler üretmeleri için bir saat zaman verin. Standart bir beyin fırtınasındaki gibi etkilenmeler olmayacaktır çünkü herkes kendi fikirlerini zaten mind maplere önceden yansıtmıştır. Herkes birbirinin mind map’ini görebilir ve oldukça pozitif ve kabullenici bir ortam olması şarttır ki en baskın kişiler bile ağırlığını koymasın. Hangi fikir olursa olsun, herkes mutlaka o fikir üzerinde durmalı ve düşünmeli ki bağlantı zinciri devam etsin. Zincirin bir sonraki halkası çok derin bir görüş olabilir.

A

Çoklu Zihin Mind Mapleri

Mini mind maplerle küçük grup seansı bittikten sonra grup ilk çoklu mind mapini oluşturmaya hazır. Bu tüm grup tarafından yapılabilir, her küçük gruptan bir kişi veya tüm gruptan bir kişi bir ekran veya tahta aracılığıyla çizmeye başlar. Doğru bir iletim için renkler ve şekiller konusunda anlaşma sağlamalısınız. Ana dallar için temel fikir sıralaması gerekir ve tüm fikirler haritamıza yansımalıdır. Herkes kabullenici tutumunu korumalıdır.  Bu teknik sizin ortak bir vizyona sahip olmanızı sağlar ve kimse kimseyi diğerinden daha fazla etkilememiş olur.

Tüm fikirler herkes tarafından sindirilmiş olmalıdır ki yaratıcılık sağlansın. Burada yeniden klasik yöntemle mind mapin farkını anlıyoruz. Mind map yönteminde, bir sonuç elde edene kadar fikirler arka arkaya sıralanır. Diğer yöntemde beynin doğal düşünme becerisi engellenir ve ortaya çıkabilecek diğer fikirler kaybolur.

Kuluçka döneminden sonra grubun hızlı bir bireysel mind map seansı yapması gerekir. Böylece yeni bir mind map daha ortaya çıkar. İki grup mind map’i vardır artık elimizde. Bunları karşılaştırır ve son bir aksiyon mind map’i ortaya çıkarırız.

Son mind map istenirse bilgisayarda da çizilebilir.

AA

 

Etiketler: , , , , , , ,

 

Yorum Yok

İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

Post a Comment


 

Haberler »

Marmara Üniversitesi

Marmara Üniversitesi

  Değerli Hocamız Doç.Dr. Özgül Polat ile Paydaş Mind Mapping Uygulamalarında bir araya geldik. Okul öncesi oğretmenleri ile çok güçlü haritalar...

 
ÖZEL KIRAÇ İLKOKULU ZİHİN HARİTASI VELİ ÇALIŞTAYI

ÖZEL KIRAÇ İLKOKULU ZİHİN HARİTASI VELİ ÇALIŞTAYI

09 Şubat 2019 Cumartesi günü, Aykut Açkalmaz (AyThink Gelişim) ve ilkokul velilerimizle birlikte okulumuzda gerçekleştirdiğimiz “Siz Çocuk Olsaydınız...

 
 

Duyurular »

Zihingilizce İngilizceyi Zihne Aktarım Semineri

Zihingilizce İngilizceyi Zihne Aktarım Semineri

Zihingilizce ve AyThink Gelişim işbirliğiyle İngilizceyi Zihne Aktarım Semineri. Zihingilizce Mindmapper ekibi olarak İngilizceyi, Apple CEO’su Tim Cook’un...

 
 

Makaleler »

Değişmeye Mecburuz

Değişmeye Mecburuz

Düşüncelerinizi ve Çalışma Alanınızı Organize Edin: Beyin Fırtınası Görünümü ile Dijital Notlar Yazın Günümüzde asıl sorun olan bilgi aşırı...

 
 

Blog »

Mind Mapping ile İş Hayatınızı Organize Etmek İçin 10 Basit İpucu

Mind Mapping ile İş Hayatınızı Organize Etmek İçin 10 Basit İpucu

Gününüzden en iyi şekilde yararlanmak için yaşamınızın bu üç bölümüne odaklanmanız gerekir: Zaman İnsanlar birden fazla görev ile uğraşmakta...