Yaratıcılık İçin Dört Adım

 

İşinizde yaratıcı olmak için bu dört adımı deneyin…

1. Pazartesi Sabahı Bölüm 1: e-postanızın “gelen kutusunu” kontrol etmeden önce haftalık hedeflerinizin haritasını yapın.

e-postalara bir robot gibi sırayla cevap yazmak yaratıcı düşünmenizi engeller çünkü kendiniz için düşünmeyi bırakırsınız, emirler alırsınız.

Bu reaktif düşünmedir ve dış etkenlerin gelişine izin verir, odaklanmanızı engeller ve yaratıcılığınızı köreltir.

O zaman, bu hafta neyi keşfetmek istediğinize ve neye ulaşmak istediğinize bir karar verin ve “gelen kutusunu” açmadan önce zamanını planlayın.

2. Pazartesi Sabahı Bölüm 2: Boş bir taslak ile rutin listenizi değiştirin.

Her sabah ajandanızı alıp bir “yapılacaklar listesi” mi hazırlıyorsunuz? Ya da hazır mind map şablonunuz mu var? Bu hafta bunlardan vazgeçin. Öncen hazırlanmış hiç bir şey olmasın. Taze fikirler için bu hafta bunları yapmalısınız. Yarın sabah boş bir kağıtla başlayın ve nelerle çalışmanız gerektiğini bu kağıda dökün.

3. Bir süre boşluğa bakın

Gerçekten! Arkanıza yaslanın, ayaklarınızı uzatın ve boşluğa doğru bakın. Hayal kurma küçümsenen bir beceri olmasına rağmen aslında yaratıcılık için en gerekli araçtır.

bu hafta üzerinde çalışmak istediğiniz bir problem seçin, tüm bilgileri gözden geçirin ve hayal kurmaya hazırlanın. Bilgisayarınızdan uzaklaşarak arkanıza yaslanın veya daha da iyisi dışarıya çıkın ve zihninizin serbestçe dolaşmasına izin verin. Bu şekilde ne kadar çok düşüncenin aklınıza geldiğini görün.

4. Fırtınadan önceki fırtına

Tüm ekibi toplantı odasında beyin fırtınası için bir araya getirmek çok yaratıcı ve eğlenceli görünüyor. Dahice bir fikirle nasıl ortaya çıkamazsınız? Aslında çok kolay! Bir kişi ortaya bir fikir attığında tüm grup bu fikre odaklanır ve ona verilecek tepki ve bu fikri analiz etme ile uğraşır. O bir fikir gelecek diğer fikirleri engeller ve yaratıcı düşünce bu şekilde ölür.

Bu hafta, toplantıdan önce aklınıza gelen tüm fikirleri ve önerileri not alın, böylece kimseni etkisi altında kalmamış olursunuz. Size daha yaratıcı ve daha çok fikri garanti ediyoruz.

Not: Bu uygulamalar Türkiye’de AyThink Gelişim tarafından yapılmaktadır. Şirket eğitimlerinde güncel teknikler katılımcılara verilmektedir.
http://www.thinkbuzan.com/intl/trainers/aykut-ackalmaz

Makale ise Tony Buzan’ın www.ThinkBuzan.com sitesinden alınmıştır.

Etiketler: , , , , ,

 

4 Yorum

Post a Comment


 

Haberler »

ANLAYARAK HIZLI OKUMA EĞİTİMİ

ANLAYARAK HIZLI OKUMA EĞİTİMİ

Okuduğunu anlama becerisini geliştirmek için Zihin Haritaları Yazarlar: Mrs Wong-Ang Gek Moi ve Mrs Ong Lee LianBaşlık: Kavrama Becerilerini Öğretmede...

 
HAZİRAN AYI EĞİTİCİ EĞİTİM PROGRAMI

HAZİRAN AYI EĞİTİCİ EĞİTİM PROGRAMI

AyThink Zihin Haritaları Eğitici EğitimiBaşlangıç Tarihi 3 HAZİRAN ÇarşambaKendi Kendime Öğrenebilme Zamanım Geldi.👍👍 AyThink Ögrenmeyi...

 
 

Duyurular »

Zihingilizce İngilizceyi Zihne Aktarım Semineri

Zihingilizce İngilizceyi Zihne Aktarım Semineri

Zihingilizce ve AyThink Gelişim işbirliğiyle İngilizceyi Zihne Aktarım Semineri. Zihingilizce Mindmapper ekibi olarak İngilizceyi, Apple CEO’su Tim Cook’un...

 
 

Makaleler »

Değişmeye Mecburuz

Değişmeye Mecburuz

Düşüncelerinizi ve Çalışma Alanınızı Organize Edin: Beyin Fırtınası Görünümü ile Dijital Notlar Yazın Günümüzde asıl sorun olan bilgi aşırı...

 
 

Blog »

Mind Mapping ile İş Hayatınızı Organize Etmek İçin 10 Basit İpucu

Mind Mapping ile İş Hayatınızı Organize Etmek İçin 10 Basit İpucu

Gününüzden en iyi şekilde yararlanmak için yaşamınızın bu üç bölümüne odaklanmanız gerekir: Zaman İnsanlar birden fazla görev ile uğraşmakta...

 
 
 
 
 
sambaxvideos.com