Zihin Haritaları ile Disleksi Rahatsızlığını Yenin

 

Yıllardır, Disleksi olan insanlar Zihin Haritaları kullanmanın günlük yaşamlarını olumlu etkilediğini keşfetmişlerdir. Bu makalede disleksi rahatsızlığını yenmek için Zihin haritalarını nasıl kullanacağınızdan bahsedeceğiz- bir bilgiyi nasıl öğrenirsiniz, nasıl incelersiniz, nasıl organize edersiniz.

Dyslexia

Disleksi Nedir?

Disleksi dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren bir öğrenme bozukluğudur. Kısa süreli hafıza, konsantrasyon bozukluğu, bilgiyi hızlı işleme gibi sorunlarla baş ederler.

Zihin Haritaları Nedir?

Ana bir fikirden gelen düşünlerin bağlantısını gösteren bir haritadır. Hafızayı harekete geçirmek zihin haritasında sadece anahtar kelimeler kullanılır ve aynı zamanda renklerin ve resimlerin kullanılması teşvik edilir. Zihin haritaları disleksi olan kişilere bilgi daha iyi organize etmesini ve özümsemesi için yol gösterir. Dünyanın her yerinde, insanlar zihin haritalarını kullanır:

Plan Yapmak için – Projelerden, kompozisyon yazmaya kadar
Organize Etmek için – Alışveriş listesinden, günlük yapılacak işlere kadar
Not Almak için – Ders notlarından, keşfettiğiniz büyük bir fikre kadar
Ders Çalışmak için – Zihin Haritaları sınavlara hazırlanmak için bir yol olarak gözden geçirilebilir

Zihin Haritalarının Yararları Nelerdir Disleksik Öğrenmede?

Zihin Haritaları bir bilgiyi görsel bir ifadeye(Şekiller, Renkler ve Sembollerin olduğu) aktardığı için disleksi rahatsızlığı olan kişilerin bilgiyi kavramasında daha kolay bir yol sunar. Örneğin bir metni zihin haritasına çevirdiğimizde o metni öğrenmek, zihin haritasından okuyup anlamak daha kolay olacaktır.

Zihin Haritaları Konsantrasyonu Arttırır

Birçok disleksi olan kişiler yazı yazarken dikkati dağılır. Ancak bir zihin haritası çizerken yaptıklarını sık sık görmüş oluyorsun (yeni bir fikir üzerinde çalışmaya iken). Böylece haritanın kalanını gözden geçirdiğinizde fikirlerinizi kaybetme olasılığını büyük bir oranda düşürecektir.

Zihin Haritaları Bilgiyi Böler

Zihin haritaları kullanarak bilginin büyük parçalarını küçülterek daha kolay okunacak boyuta dönüştürür. Zihin Haritaları karmaşık bir problemi basite çevirerek disleksi olan kişilere büyük bir oranda kolaylık sağlar.

Zihin Haritalama Fikir Yapısını Verir

Zihin haritalarının diğer bir büyük faydası da düşüncelerimizi gruplaştırmamızı sağlar. Bir kompozisyon yazmayı planlarken, zihin haritasındaki fikirler lineer bir forma dönüştürebilirsiniz (iMindMap yazılımındaki bir butona tıklayarak).

Zihin Haritaları Disleksi Olan Kişilere Nasıl Yardımcı Olur?

Kullanımı oldukça basit olan iMindMap yazılımını kullanarak kolayca zihin haritaları oluşturabilirsiniz. Disleksi olanlar sıkça şunları kullanmayı çok seviyor:
Focus In and Out – Oluşturmuş olduğunuz zihin haritasının dikkati dağıtmadan sadece bir bölümüne konsantre olmanızı sağlayan özelliktir.

Child Mind Maps – Haritanızı ve bağlantılı fikirlerinizi bir arada genişletmek için kullanılır.
Audio Notes – Sesiniz kaydederek zihin haritanızın bir dalına ekleyebilirsiniz.
Zihin Haritanızın arka plan rengini değiştirerek okumayı olabildiğince kolay hale getirin.
Text Options – büyük bir renk ve yazı fontu seçenekleri ile metninizi istediğiniz biçimde şekillendirin.

Sınıflarda veya evlerde zihin haritalarının kullanımı disleksi olanlara yardımcı olur ve yetişkinleri ve çocukları öğrenmeye teşvik eder.

Etiketler:

 

Yorum Yok

İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

Post a Comment


 

Haberler »

Özel Çakabey Okulları Zihin Haritaları Eğitimi

Özel Çakabey Okulları Zihin Haritaları Eğitimi

Öğrenme ve Öğretme aşkıyla gelişiyoruz Farklılaştırılmış ve zenginleştirilmiş öğrenme modelimiz kapsamında öğrenme ve öğretme süreçlerine...

 
Yıl Sonu İndirim Fırsatı

Yıl Sonu İndirim Fırsatı

AyThink Mind Mapping Eğitici Eğitimi* ve Mind Mapping uygulamasında %40 indirim fırsatı! İndirim kampanyasında yararlanmak için 31 Aralık 2018 gece 00.00’a...

 
 

Duyurular »

Hedefe Yönelik Zihin Haritaları Konferansı

Hedefe Yönelik Zihin Haritaları Konferansı

Marmara Üniversitesi ve AyThink Gelişim işbirliğiyle düzenlenen Hedefe Yönelik Zihin Haritaları Konferansında konu Beyin & Öğrenme & Mind Mapping....

 
 

Makaleler »

Değişmeye Mecburuz

Değişmeye Mecburuz

Düşüncelerinizi ve Çalışma Alanınızı Organize Edin: Beyin Fırtınası Görünümü ile Dijital Notlar Yazın Günümüzde asıl sorun olan bilgi aşırı...

 
 

Blog »

Mind Mapping ile İş Hayatınızı Organize Etmek İçin 10 Basit İpucu

Mind Mapping ile İş Hayatınızı Organize Etmek İçin 10 Basit İpucu

Gününüzden en iyi şekilde yararlanmak için yaşamınızın bu üç bölümüne odaklanmanız gerekir: Zaman İnsanlar birden fazla görev ile uğraşmakta...