Hafızanızı Geliştirmenin ve Beyin Sağlınızı Arttırmanın 6 Yolu

 

wma-memory-fb

Düşünce kalıplarından duygulara, insan ifadesinin her yönüyle gri ve beyaz-maddenin olağanüstü kapasitesi içinde yaşar.

Beynimiz optimum seviyeye ulaştıktan sonra her yıl yavaş yavaş gerilemeye mi başlar?

Texas Üniversitesi’nde, Center for BrainHealth kurucusu ve başyönetmeni ve Make Your Brain Smarter kitabının yazarı olan Sandra Bond Chapman birkaç yıl önce düzenlenen “Kensho: A Modern Awakening” adlı kitap sergimde bu soruları bana yöneltmiştir. Geçenlerde onunla tekrar karşılaştım ve bir tutkum hakkında daha fazla şey öğrendim: beyin kapasitesinin geliştirilmesi ve korunması hakkında.

Chapman ömrümüzün düşündüğümüzden daha uzun olabileceğine dikkat çekmek istedi. Fiziksel sağlımızı korumak için çabalarken, beyin sağlımıza yeteri kadar önem vermiyoruz. Yeni ilgi alanları geliştirerek, hobiler oluşturarak veya bazı beyin egzersizleri yaparak, beyin yeteneğinizi arttırmış ve aynı zamanda hafızanızı arttırmış olacaksınız.

Neuroplasticity bilimi bu kuralı onaylamaktadır. Basit bir ifadeyle, ne kadar deneyimli olduğunuza ve beyninizi nasıl kullandığınıza bağlı olarak, beyin fonksiyonlarınız üzerinde önemli bir kontrole sahipsiniz olabilirsiniz.

“Etkili bir karar verici, yenilikçi, stratejik lider ve planlayıcı olarak yaratıcılığı sürdürmek kendimizi yenilemeyi ve beynin engin kapasitesinden yararlanmak için sürekli gelişmemizi gerekli kılar.” Chapman dedi. Ancak Sağlınızı ihmal etmek ve rutin yaşam aktiviteleri ile beyninizin zihinsel keskinliğini kaybetmesine izin vermek.

Daha uzun yaşadığımız sürece daha rekabetçi piyasa olacak, daha karmaşık bir sosyal yapı büyüyecek ve böylece beynimizi geliştirmemiz daha zorunlu hale gelecek.

Çoğu insan zihinsel bitkinlik, unutkanlık ve aşırı bilgi yüklenmesi konusunda endişelidir. Buna bağlı olarak beyin sağlımızı arttırmak için çoğumuzun tatile gidilmesi gerektiğini düşünür.

Chapman yapmış olduğu araştırmalara göre, zihinsel yorgunluk veya düşük zihinsel enerjimiz, unutkanlığı arttırdığı ve karar vermede güçlük çekildiğini saptamıştır.

Genellikle bu belirtiler geri dönüşümlüdür. Toksik “beyin alışkanlıkları” azaltmak gerekir ve daha fazla beyin-fit bir yaşam tarzı benimsemek için bilinçli bir kararlar verilmelidir.

İşte Chapman önermiş olduğu 6 yöntem:

1. Birden fazla iş yapmayın

Birden fazla işle uğraşmak zihinsel verimliliği azaltır.

2. Uykunuzu yeterli miktarda alın

Düzenli olarak 7-8 saat uyuduğunuzdan emin olun. Uyku esnasında bilgiler beynimizde birleştirilir

3. Düzenli olarak egzersiz yapın

Haftada 3-4 kere 30 dk. Aerobik yapın. Böylece hafızanız güçlenecek, dikkatiniz ve konsantrasyonunuz artacaktır.

4. Alt satır mesajları oluşturun

İzlediğiniz film, okudunuz kitap, katıldığınız bir seminer ve iş yeri görevleriniz ile ilgili özetler çıkarın.

5. Önemli bir göreve dikkatinizi verin

İşinizle ilgili olmayan bilgileri engelleyin. Bilgi miktarını sınırlamak beyin sağlığı ile ilişkili önemli bir beyin fonksiyonudur.

6. Motivasyonunuzu yüksek tutun

Motive olmuş bir beyin daha hızlı ve daha güçlü nöral bağlantılar kurar. Tutkularınızı tespit edin ve onlar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Etiketler: , , , ,

 

Yorum Yok

İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

Post a Comment


 

Haberler »

AyThink Gelişim ile Işık Üniversitesi’nde

AyThink Gelişim ile Işık Üniversitesi’nde

AyThink Gelişim ile Işık Üniversitesi’nde ” Beyin & Öğrenme & Zihin Haritaları & Başarı Zekası ”  Etkinliğimizde Bu hafta; İstanbul...

 
SINIFTA HAYALGÜCÜ

SINIFTA HAYALGÜCÜ

Bilimsel Veriler Işığı altında Uygulayıcı Olmak; Nasıl Uyguluyoruz? Ne sonuçlar alıyoruz? Öğrenciler ve Kurumsal Firmalar Nasıl Fayda Sağlıyor? Zihin...

 
 

Duyurular »

Zihingilizce İngilizceyi Zihne Aktarım Semineri

Zihingilizce İngilizceyi Zihne Aktarım Semineri

Zihingilizce ve AyThink Gelişim işbirliğiyle İngilizceyi Zihne Aktarım Semineri. Zihingilizce Mindmapper ekibi olarak İngilizceyi, Apple CEO’su Tim Cook’un...

 
 

Makaleler »

Değişmeye Mecburuz

Değişmeye Mecburuz

Düşüncelerinizi ve Çalışma Alanınızı Organize Edin: Beyin Fırtınası Görünümü ile Dijital Notlar Yazın Günümüzde asıl sorun olan bilgi aşırı...

 
 

Blog »

Mind Mapping ile İş Hayatınızı Organize Etmek İçin 10 Basit İpucu

Mind Mapping ile İş Hayatınızı Organize Etmek İçin 10 Basit İpucu

Gününüzden en iyi şekilde yararlanmak için yaşamınızın bu üç bölümüne odaklanmanız gerekir: Zaman İnsanlar birden fazla görev ile uğraşmakta...