Mind Mapping ile İş Hayatınızı Organize Etmek İçin 10 Basit İpucu

 

Gününüzden en iyi şekilde yararlanmak için yaşamınızın bu üç bölümüne odaklanmanız gerekir:

Zaman

İnsanlar birden fazla görev ile uğraşmakta zayıftırlar, bu nedenle zamanınızı yönetmek verimliliği artırmak için kritik bir öneme sahiptir. Zamanı yönetme konusunda en büyük zorluk, beklenmedik (ve genellikle önemsiz) görevlerin verilmesidir. Yeni gelen bir maili veya en son gelmiş bir bildirimi hemen okumak isteriz. Bu planlanmamış görev değişimi düşündüğünüzden daha fazla zamanınızı tüketir. University of California bilgi bilimcisi Gloria Mark, önemsiz görevleri gidermek için ortalama 26 dakika sürdüğünü bulmuştu. Bunu önlemek için, gününüzü planlayın ve beklenmedik kesintileri bölümlere ayırın;

1. Güne planlı başlayın: Bir önceki günden kalan e-mail ve sosyal medya güncellemelerinin aciliyetine göre üstünden geçin. Cevapları ve tavsiyelerinizi hızlıca iletin, böylece diğer kişiler görevler üzerinde çalışmaya başlayabilir. Önemli işlerinizi planlayın. Bilgilendirici veya önemsiz olan şeyleri silin.

2. Evden işe giderken koordinasyon görevleri tamamlayabilirsiniz: Dış kaynaklı danışmanlarım arasında bir dizi görüşme yapıyorum – açık projeler hakkında güncelleme ve yardıma ihtiyaçları olup olmadığını öğreniyorum. Ofise geldiğimde projelerimin durumunun doğru bir resmini görmüş oluyorum.

3. Tüm toplantı saatlerini yüzde 25 azaltın: Aynı miktarda iş yapacaksınız, çünkü toplantı planı yapılırken ve toplantı esnasında çok fazla gereksiz zaman kaybedilir. Günde beş kişiden oluşan bir toplantıyı bir saatten 45 dakikaya indirirseniz, ayda 25 saat geri kazanmış olursunuz. Bu, yılda yaklaşık 300 saattir ve yaklaşık iki aylık bir çalışma süresidir.

4. Gün boyunca düzenli molalar verin: Arka arkaya toplantılara katılmak verimliliği azaltır, çünkü çok fazla yorulursunuz ve odağınız kaybolur. Düzenli molalar verin. Molalarınızı bir rutin haline getirmek öngörülebilirliği arttırır.

Çalışma Alanı

Çalıştığınız ortam çalışma verimliliğini artırmak için önemli bir unsurdur.

5. Ofis Dışında Çalışmayı Deneyin (Mümkün ise): Bir belge hazırlamanız veya bir konuyu araştırmanız gerektiğinde, dikkatinizi dağıtacak olan unsurların olmaması konsantrasyonunuzu artıracaktır. Bazı şirketler çalışanlarının evden çalışmasına izin verildiğinde evden işe giderken kaybedilen vaktin azalması, öğle yemeği saatlerinin kısalması ve hastalık günlerinin azalması gibi avantajların olduğunu gözlemlemiş.

6. Bilgi almak için gitmeniz gereken yerlerin sayısını toplayın: Gezinmek için çok fazla uygulama mevcut. Mikroblog araçları Yammer , sohbet araçları Lync, sosyal medya araçları Twitter, LinkedIn ve operasyonel sistemler SAP, Oracle ve Salesforce gibi. Her uygulamadan gelen bildirimlerin tek bir yerde görünmesini sağlayın.

7. Pop-up bildirimlerini mobil aygıtlarda ve masaüstünde kapatın: Uygulamaların rahatsız edici açılır mesajlarla konsantrasyonunuzu kesmesine izin vermeyin. Bildirimleri kapatın ve e-postanızı belirli zaman aralıklarında kontrol edin. Pişman olmayacaksınız.

Zihniyet

8. Mail göndermek yerine sözlü iletişim kurun: telefon ile arayarak veya doğrudan yanlarına giderek iş arkadaşlarınızla iletişime geçin. Aynı ortam değil iseniz sohbet etme programını kullanın. Yanlış anlaşılmaları hızlıca çözümler ve iletişim daha kuvvetli olur. E-posta ile gereksiz zaman kaybına ve iletişim kopukluğuna uğrayabilirsiniz.

9. Büyük sorunları küçük parçalara ayırın: Bu, aşırı yüklenme duygusunu ve büyük işleri ertelemeyi azaltacaktır. Bunu yapmanın pratik bir yolu, çalışma görevlerinizi yönetmek için Agile teknikleri benimsemektir. Gelişmiş bir yazılım dünyasındayız, bu teknikler büyük işleri küçük parçalara bölerek yönetmemizi kolaylaştırır. Süreç boyunca el altında bir çözüm bulunması, büyük işlerle uğraşmak için kaygıyı azaltır.

10. Hataları azaltmak adına tekrar eden görevler için kontrol listeleri (checklists) kullanın: Özellikle fazla çalıştığınız veya zaman kısıtlamaları altında çalıştığınızda, kontrol listeleri sizi takip altında tutuyor olacak.

 

Yorum Yok

İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

Post a Comment


 

Haberler »

Matematik eğitiminde bir araç olarak Zihin Haritalandırma

Matematik eğitiminde bir araç olarak Zihin Haritalandırma

Matematik eğitiminde bir pedagojik araç olarak Zihin Haritalandırmanın uygunluğunu inceleyen ve Astrid Brinkmann tarafından yazılan makale matematik...

 
Zihin Haritaları ile Yazma Becerisi Geliştirme

Zihin Haritaları ile Yazma Becerisi Geliştirme

Zihin Haritaları ile Yazma Becerisi Geliştirme üzerine yapılan bu çalışmada ikinci dil yazma sınıflarında yazma öncesi planlama stratejisi...

 
 

Duyurular »

Zihingilizce İngilizceyi Zihne Aktarım Semineri

Zihingilizce İngilizceyi Zihne Aktarım Semineri

Zihingilizce ve AyThink Gelişim işbirliğiyle İngilizceyi Zihne Aktarım Semineri. Zihingilizce Mindmapper ekibi olarak İngilizceyi, Apple CEO’su Tim Cook’un...

 
 

Makaleler »

Değişmeye Mecburuz

Değişmeye Mecburuz

Düşüncelerinizi ve Çalışma Alanınızı Organize Edin: Beyin Fırtınası Görünümü ile Dijital Notlar Yazın Günümüzde asıl sorun olan bilgi aşırı...

 
 

Blog »

Zihin Haritalarının Mucidi, Beyin Derneği’nin Başkanı, Beyin Vakfı ve Kulübü’nün Kurucusu, Zihinsel Eğitim Kavramının Yaratıcısı  Tony Buzan Kimdir?

Zihin Haritalarının Mucidi, Beyin Derneği’nin Başkanı, Beyin Vakfı ve Kulübü’nün Kurucusu, Zihinsel Eğitim Kavramının Yaratıcısı Tony Buzan Kimdir?

“Nasıl öğrenileceğini öğrenmek hayatın en önemli becerisidir.” Zihin haritaları ve zihinsel okur yazarlık teknikleri üzerine yapmış olduğu...

 
 
 
 
 
sambaxvideos.com