assistir gofilmes
 

KİŞİLİK ANALİZİ

 

Öğrencilerinizin, çocuklarınızın ya da kendinizin geleceğini aydınlatın, yol haritasını baştan çizin!

Artık, meslek seçerken ya da kariyerinizde hedef belirlerken hangi yolun size daha uygun olduğunu öğrenebilecek ve planlarınızı öğrendiğiniz bilgiler doğrultusunda yapabileceksiniz. Ya da işe eleman alırken, terfi kararı verirken başvurabileceğiniz bir kaynağınız olacak.

AyThink Gelişim profesyonelliği ile KİŞİLİK ANALİZİ sayesinde meslek seçimini yapmak ve kariyer yönünü bulmak…

KİŞİLİK ANALİZİ nedir?

KİŞİLİK ANALİZİ Kişilik Envanteri/Davranışsal Değerlendirme ile Bilişsel Değerlendirmenin bir arada yapıldığı kişilerin kariyer hedeflerine; işe alım süreçlerine yardımcı olan, bireylerin meslek seçimlerinde yön gösterici ilk ve en uzun süreli envanterdir.

KİŞİLİK ANALİZİ kimlere yapılır?

Ortaokuldan itibaren tüm öğrencilere ve yetişkinlere uygulanabilir.

  • Lisede ve üniversitede bölüm seçecek olan öğrencilere…
  • Kariyerine karar verecek olan yetişkinlere…

Kişilik Analizi ile Kariyer ve Meslek Seçimi 2 aşamada yapılır!

  1. Kişilik Envanteri/Davranışsal Değerlendirme
  2. Bilişsel Değerlendirme (Cognitive & Aptitude)

1) Kişilik Envanteri/Davranışsal Değerlendirme

  • Lise düzeyindeki öğrencilerin ya da yetişkinlerin kişisel özelliklerini ve temel yetkinliklerinin değerlendirir.
  • Öğrencinin ya da yetişkinin kişiliğini ortaya koyarken neler yapabileceğini belirler.
  • Öğrencilerin öğretmenlerinin, gelecekteki yöneticilerinin, birlikte olduğu sosyal arkadaşlarının ve iş hayatında birlikte olacağı çalışma arkadaşlarının ya da yetişkinin çevresindekilerin kendisini nasıl algıladığını/algılayabileceğini öğrenmeye olanak tanır.
  • Öğrenciler için 10. sınıfta hangi alanı seçmeliyim? MF mi? TM mi? Dil mi? sorularına ya da yetişkinlerin kariyerimi hangi alana kaydırmalıyım? sorusuna cevap bulmaya yardımcı olur.
  • 11-12 sınıfta öğrencilerin hangi mesleğe ya da mesleklere yönelim gösterebileceğini ortaya koyar. Sınava hazırlanan öğrenci için yürüyeceği hedefin netleşmesini ve neye dönük bir hazırlık çalışma içinde olabileceğini gösterir. Yetişkinler kariyerleri için gerekli yetkinlikleri öğrenir.

2) Bilişsel Değerlendirme

  • Soyut Zeka (SZ), Görsel Zeka (GZ), Detaylara Dikkat (DD), Uzun Süreli Dikkat (USD), Görsel Hafıza (GH) gibi 5 bilişsel alanı ölçümledikten sonra kişinin sonuçları ile ilgili mesleklerin şu an sahada çalışanlarla karşılaştırılır. Kişinin o alandan rekabete gireceği doğal rakipleri ile kendini karşılaştırması sağlanır.

Kişilik Envanteri ve Bilişsel Değerlendirme ile öğrencinin meslek, alan seçimindeki karar destek sistemine uzman psikolojik danışmanın eşliğinde yardımcı olunur. Öğrenciye testlerin danışmanlığı yapılırken Türkiye’de ve dünyada üniversite ve bölümlerle ilgili bilgiler verilir. Yetişkinler içinse kişinin sağlıklı bir kariyer planlaması yapmasını sağlanır.

Kişilik Analizi ile yapılan çalışmanın katkısı gençlerin lise yıllarının başında kendi kişisel özelliklerine ve bilişsel özelliklerine göre gelecek planlamalarını yapabilmelerini sağlamasının yanında en büyük getirisi mutlu çalışan-mutlu insandır.

Mesleğe yönelimde kişilik ve mizaç özellikleri önemli olduğu kadar, bilişsel becerilerin de önemi vardır. Akli beceriler ile kişilik özelliklerinin birlikte uyumlandığı mesleki eşleşmeler bölüm veya meslek seçiminde ve kariyer planlamasında en bilimsel sonucu verecektir.

Kişilik Analizi ile siz de öğrencilerinizin, çocuklarınızın ya da kendinizin geleceğini aydınlatabilir, yol haritasını baştan çizebilirsiniz.

Kişilik Analizi

Davranış Değerlendirme

Harvard Üniversitesi Psikologlarından William Moulton Marston’ın duygusal ve davranışsal teorisine dayanan ve dört kişilik özelliğine odaklanan bir değerlendirme sistemidir.

D: Dominance/Dominant

I: Influence/İz bırakan

S: Steadiness/Sadık

C: Compliance/Ciddi

1970’li yıllarda Minnesota Üniversite’sinde geliştirilen ilk envanter çalışmasından bugüne kadar, iş dünyasında işe alım, değerlendirme, kariyer planlama ve iletişim alanlarında tüm ülkelerde uygulanmıştır. Analiz Türk normalarına özel olarak uyarlanmıştır. Rapor 52 yetkinlik üzerinden kişinin davranış özelliklerini değerlendirir.

Kişilik Analizi: Cognitive & Aptitude

Bilişsel Değerlendirme

Cognitive çoklu zekalar teorisinde yer alan görsel, sezgisel zeka, uzamsal yetenek, muhakeme, hafıza, detaylara dikkat, renk körlüğü başlıklarında ölçümleme imkanı sağlar.

Görsel zeka, “uzamsal zeka” olarak da bilinen görsel zeka, okuyarak ve hayal ederek oluşan bütün görsel tasvirler ile görüntüleri hikayeleştiren beyin sistemidir. Bireyin uzaysal olarak şekilleri ve konumları kendince hayal edebilme yeteneğidir. Bu sayede testi yapan öğrencilerin bir durumu ele alırken bilgi sentezleme ve karmaşık ilişkileri anlama yetenekleri ortaya çıkar.

Aptitude çoklu zekalar teorisinde yer alan sözel zeka, sayısal zeka, kritik düşünme gibi bilişsel yetkinliklerde ölçümleme imkanı sağlar.

Sözel zeka, “kelime aklı” veya “dil zekası” olarak da bilinen bu zeka türü, kelimeleri kullanarak, hatırlama, anlama, düşünme, konuşma, okuma ve yazma gibi yetenekleri ortaya çıkaran beyin sistemidir. Bireyin okunan veya yazılan kelime üzerinden iletişim ve ifadeler yoluyla dili etkin kullanma yetkinliğidir.

Sayısal zeka, “düşünme aklı”, “problem çözme zekası” ve “bilinçli karar verme” olarak da bilinen zeka türüdür. Bireyin kavramlarla nesneler arasındaki neden-sonuç ilişkisini kurabilme ve seyri anlayabilme, mantıklı düşünme, sayıları hesaplayabilme, problemleri sistematik ve bilimsel çözebilme yetkinliğidir.

Haberler »

Neşeli Kelimeler (Word Fun) İle İngilizce Öğrenmek Çok Kolay!

Neşeli Kelimeler (Word Fun) İle İngilizce Öğrenmek Çok Kolay!

Aykut Açkalmaz tarafından yazılan “Neşeli Kelimeler” (Word Fun) kitabı çıktı. Neşeli Kelimeler (Word Fun) ilköğretim öğrencilerinin gereksinim...

 
Matematik eğitiminde bir araç olarak Zihin Haritalandırma

Matematik eğitiminde bir araç olarak Zihin Haritalandırma

Matematik eğitiminde bir pedagojik araç olarak Zihin Haritalandırmanın uygunluğunu inceleyen ve Astrid Brinkmann tarafından yazılan makale matematik...

 
 

Duyurular »

Zihingilizce İngilizceyi Zihne Aktarım Semineri

Zihingilizce İngilizceyi Zihne Aktarım Semineri

Zihingilizce ve AyThink Gelişim işbirliğiyle İngilizceyi Zihne Aktarım Semineri. Zihingilizce Mindmapper ekibi olarak İngilizceyi, Apple CEO’su Tim Cook’un...

 
 

Makaleler »

Değişmeye Mecburuz

Değişmeye Mecburuz

Düşüncelerinizi ve Çalışma Alanınızı Organize Edin: Beyin Fırtınası Görünümü ile Dijital Notlar Yazın Günümüzde asıl sorun olan bilgi aşırı...

 
 

Blog »

Önce Dinle Ve Anla, Sonra İzah Et Ve Öğren!

Önce Dinle Ve Anla, Sonra İzah Et Ve Öğren!

Öğrenmenin en etkili yolu izah etmektir… Öğrenme hayat boyu süren bir eylem… Hangi yaşta olursak olalım öğrenmenin en etkili yolu dinlediğimiz...

 
 
 
 
 
sambaxvideos.com