İsim Oyunu

 

Çoğu insanı şöyle söylerken duymuşsunuzdur: “İsimleri hatırlamakta çok kötüyüm, kimsenin adını hatırlayamıyorum.” Peki bir çoğumuz telefon numaralarını kolayca hatırlayabildiğimiz halde, bize isimleri unutturan şey nedir?

“Aslında isminiz hatırlaması kolay olsun diye size verilmiştir ve hayatınızla ilişkilendirilmiştir” der sayısız kitabı bulunan Dünya Hafıza Vakfı’nın kurucusu Tony Buzan.
Örneğin bundan bir kaç yüz yıl önce küçük bir köye gitseniz, çiftlikte yaşayan bir ailenin soyadının Çiftçioğlu olduğunu görürdünüz.

Ve bir dağ evinde yaşayan karı kocanın isimleri Sibel Dağ ve Engin Dağ olduğundan hatırlaması kolaydı ancak artık Sibel Dağ şehre taşınarak bir muhasebeci olduğu için hatırlaması çok daha zor oluyor. İsim ve insan arasındaki bağlantı günümüzde kaybolmuş durumda.

Bu bağlantıları bundan böyle kendimiz yaratarak insan isimlerini hafızaya almayı başarabilir ve hafızamızı bu konuda daha da güçlendirebiliriz.

Tony Buzan’dan isimleri daha kolay akılda tutmamıza yarayacak dört öneri:

1. ARI MAYA VE HÜSEYİN BADEM

Tanıştırıldığınız kişinin farklı karakteristik özelliklerini seçin ve ismiyle bu seçtiğiniz özellikler arasında bağlantı kurmaya çalışın. Örneğin, Aylin isimli kişinin yüzü yuvarlaktır ve ay gibi yüzü olduğunu düşünebilirsiniz. Yada Maya isimli bir kişiyle tanıştığınızda onu çizgi film karakteri Arı Maya kostümü içinde hayal ederseniz, veya Hüseyin isimli birini, Ata Demirer’in canlandırdığı klarnet çalan Hüseyin Badem karakteri olarak düşünürseniz unutulmaz olur.

2. FARK YARATAN DETAYLAR

Kişinin ayırıcı özelliklerini seçin ve bir isimle bir mesleği ilişkilendirin yada nasıl konuştuğunu hatırlayın. Yüzünün detaylarıyla, hareketleriyle, sesiyle, kokusuyla ilgili zihinsel notlar alın. Örneğin saçına çiçek takmış hanımefendinin adı Gül’dür. Beş duyuya hitap eden özelliklere dikkat eder ve bunları isimlerle ilişkilendirirsek beynimizde daha çok bağlantı yaratmış ve hafızamızı pekiştirmiş oluyoruz.

3. BİR DAHA SÖYLE

Tanışıiğınız kişi size ismini söylediğinde, hemen kendisine ismini tekrar edin. Doğru duyup duymadığınızı sorabilirsiniz. Veya duyamadığınızı söyleyerek tekrar ettirebilirsiniz. Tekrar, iyi bir hafızanın anahtarıdır ve siz bu ufak tekrarla bu ismi hafızanınzın derinlerine kaydetmiş olursunuz.

İsminin nereden geldiğini sormak ta ismi tekrar etmek için iyi bir yöntemdir. Isim üzerine bir sohbet başlamış olur. Sohbet bittiğinde de mutlaka ismi söyleyerek ayrılın. “Görüşmek üzere Ahmet Bey”. Bu sadece iyi bir hafıza taktiği değil aynı zamanda da iyi bir sosyal taktiktir. Yalnız siz siz olun, ismi gereğinden fazla tekrar etmeyin, çünkü bu da çok normal karşılanmayabilir.

4. ZİHİNSEL ALIŞTIRMALAR

Sadece zihinsel alıştırmalar yapmak beynimizi zinde tutmamız için yeterli değildir. Aynı zamanda beslenmemize ve fiziksel kondisyonumuza da dikkat etmeliyiz.

Sekiz kez dünya hafıza şampiyonu olmuş Dominic O’Brian yarışmalardan bir kaç ay önce alkol alımını tamamen bırakır ve balık yağı desteği alır. Başka bir hafıza şampiyonu . Gunther Karsten fiziksel ve zihinsel egzersizi meditasyonla tamamlar.

Hafızanız için bedeninizin de zinde olması gerekmektedir. Tony Buzan der ki; “sağlıklı zihin sağlıklı vücut, sağlıklı vücut, sağlıklı zihin”. Bunu en güzel açıklayan sözü duymak için çok uzaklara da gitmemize gerek yok. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” diyerek konuyu çok güzel özetlemiştir.

Etiketler: , ,

 

Haberler »

AyThink Zihin Haritaları Atölye Çalışmaları

AyThink Zihin Haritaları Atölye Çalışmaları

AyThink Zihin Haritaları Atölye Çalışmaları Tony Buzan’ın Zihin Haritaları konusunda Türkiye’nin  lisanslı eğitmen ekibine sahip AyThink Gelişim...

 
EĞİTİMCİLERE YETENEK VE ÖĞRENME SEMPOZYUMU

EĞİTİMCİLERE YETENEK VE ÖĞRENME SEMPOZYUMU

İzmir’in Karabağlar ilçesi Rehberlik ve Araştırma Merkezi, okul psikolojik danışmanları, okul öncesi öğretmenleri, sınıf öğretmenleri ve ortaokul...

 
 

Duyurular »

Zihingilizce İngilizceyi Zihne Aktarım Semineri

Zihingilizce İngilizceyi Zihne Aktarım Semineri

Zihingilizce ve AyThink Gelişim işbirliğiyle İngilizceyi Zihne Aktarım Semineri. Zihingilizce Mindmapper ekibi olarak İngilizceyi, Apple CEO’su Tim Cook’un...

 
 

Makaleler »

Değişmeye Mecburuz

Değişmeye Mecburuz

Düşüncelerinizi ve Çalışma Alanınızı Organize Edin: Beyin Fırtınası Görünümü ile Dijital Notlar Yazın Günümüzde asıl sorun olan bilgi aşırı...

 
 

Blog »

Mind Mapping ile İş Hayatınızı Organize Etmek İçin 10 Basit İpucu

Mind Mapping ile İş Hayatınızı Organize Etmek İçin 10 Basit İpucu

Gününüzden en iyi şekilde yararlanmak için yaşamınızın bu üç bölümüne odaklanmanız gerekir: Zaman İnsanlar birden fazla görev ile uğraşmakta...